Moravská vína

Vinařství Baloun

Prestižní vinařství založil Radomil Baloun ve Velkých Pavlovicích v roce 1991, s tehdejší produkcí více jak 1 mil. lahví. Téměř do roku 1996 byl největší soukromý výrobce vína v ČR, vyjma akciových společností. Budovat největší vinařství nemusí být vzhledem k délce života to pravé. Propto začal budovat vinařství, které by neslo přívlastek nejlepší. Problém zase je, že nejlepší se nedá změřit a navíc, že jsou nejlepší o sobě tvrdí všichni vinaři.

Snad bude ku prospěchu firmy, že naše vína dostávají ocenění  na prestižních výstavách nejen u nás, ale i v zahraničí. Například Sauvignon kabinet r. 2003, byl v roce 2004 na světové výstavě v Paříži oceněn zlatou medailí. Veltlín zelený pozdní sběr r. 2003 byl v roce 2005 v Bruxelles oceněn stříbrnou medailí a již v únoru roku 2006 jsme opět v Paříži získali čtyři stříbrné medaile za Veltlínské zelené, Müller Thurgau, Ryzlink vlašský a Dornfelder, všechno mladá vína ročníku 2005. " A to rok ještě pořádně nezačal."

Netajíme se tím, že v zákazníkovi budujeme závislost na chuti našich vín. Slabší ročníky s malou vyjímkou, nezařazujeme do sortimentu TOP, nehledě k ocenění. Část naší produkce končí na stolech mlsných jazýčků celebrit a významných osobností. Naše vína se dostávají také do různých zemí světa a zpět se nám vrací pochvalné dopisy od jejich příjemné podmanivé chuti.

Vážený zákazníku, všeobecně platí, že ve vynikající gastronomii jsou vynikající všechna jídla, ve špatných zařízeních se nestravujeme. Stejný princip platí také pro víno, neboť vyrobit vynikající víno je v první řadě gastronomické umění vinaře. O tom, že to se zlatavou révou umíme, svědčí neustále přibývající "závislí zákazníci". Doporučujeme Vám všechna naše vína a je na Vás, pro které se dnes rozhodnete.

www stránky: www.baloun.cz

Vinařství Polehňa

Vinařství Polehňa vzniklo po roce 1989, před tím se mu věnovalo mnoho generací rodiny. Začínali s 0,5ha vinohradu, dnes je to 8ha plodných vinic. Postupně se přecházelo od výroby sudového vína k vínu lahvovému, od roku 1999 se celá produkce lahvuje. V současnosti je roční produkce 50 000 - 70 000 tisíc lahví přívlastkového vína podle vyzrálosti hroznů. Vyrábí pouze kvalitní přívlastková vína a to pouze z hroznů vlastní produkce, všechny vinice se nacházejí v obci Blatnice pod Svatým Antonínkem na jižních a jihovýchodních viničních tratích.

Od ročníku 2005 nepoužili žádný cukr k doslazování hroznového moštu a všechna vína byla vyrobena minimálně v kategorii pozdní sběr. Jejich specialitou jsou bílé odrůdy chardonnay a sauvignon, z modrých jsou to pinot noir a modrý portugal.

www stránky: www.vinarstvipolehna.cz

Vinařství LAHOFER

Vinařství LAHOFER je novým moravským producentem tichých bílých vín. Společnost vznikla ve Znojmě v roce 2003 jako První znojemská vinařská a.s. a pod tímto názvem uvedla na trh tři ročníky přívlastkových vín – 2003, 2004 a 2005.
Rok 2006 je pro společnost strategicky zlomový díky dokončení a zprovoznění nového výrobního areálu v Dobšicích u Znojma. V souvislosti se změnou sídla změnila společnost i vlastní značku.Vinařství LAHOFER se opírá o silnou vinařskou tradici na Znojemsku zejména pak o vinice U Hájku a Babičák. Z těchto vinic pochází všechny hrozny pro výrobu vína. Ústředním sloganem nové značky je  Vinařství LAHOFER – Vína z vlastních vinic.

Nové jméno Vinařství LAHOFER je inspirováno osobností dobšického rodáka, uměleckého řezbáře Jana Lahofera, který v obci žil na přelomu 18. a 19. století. Jan Lahofer je tvůrcem unikátní knihovny umístněné v premonstrátském klášteře na pražském Strahově, kam bylo dílo přesunuto z Louckého kláštera ve Znojmě po jeho zrušení. Speciální systém skříní budoval Lahofer pro Loucký klášter deset let a téměř čtyři roky pak pracoval na jeho přemístění do strahovského sálu. Knihovna, dílo drobného řemeslníka z malé vesnice na jihu Moravy, je dodnes jedním ze skvostů, kterým se Praha může honosit a často bývá nazývána přímo nejkrásnější knihovnou na světě. www.strahovskyklaster.cz

www stránky: www.vinarstvi-lahofer.cz

 

 

 

TOPlist